De Amsterdam Arena heeft ambitieuze plannen om het slimste stadion ter wereld te worden. Alleen moeten de uitvoerende bedrijven nog wel met geld over de brug komen. Het FD schetst een beeld van de innovatieve ideeën die moeten worden geïmplementeerd in het Amsterdamse stadion.
Aan innovatieve plannen heeft de Amsterdam Arena geen gebrek. Stel je voor, het is 2020. Om wachtrijen bij de Arena te voorkomen voor een concert, installeer je een app op je smartphone waarmee je gedrag te volgen is door de veiligheidsdiensten. Wanneer je geen verdacht gedrag laat zien, word je bij de ingang van de Arena niet gefouilleerd. Dat scheelt tijd.
Je doet een polsbandje om dat hoort bij het toegangsbewijs en waarmee je bloeddruk wordt gemeten. Mocht ze tijdens het cooncert flauwvallen, wordt de dichtstbijzijnde hulpverlener direct gewaarschuwd. Via een app bestel je vooraf al een biertje, die een steward je komt brengen.
Dit verhaal is geen sciencefiction, maar de toekomst als het aan de Amsterdam Arena ligt. Directeur Henk Markerink wil dat het stadion het meest innovatieve stadion ter wereld wordt. Het moet een ‘proeftuin voor innovaties’ worden, zei hij al in 2015. De Arena kiest voor slimme technologie die van elke bezoeker een VIP maakt.

Om het bovenstaande scenario de realiteit te laten worden, is meer nodig. Het stadion mag dan straks tijdens de verbouwing weliswaar worden volgehangen met sensoren en slimme ledverlichting, de slimme diensten komen niet tot uiting zonder 5G-netwerk. Of dit netwerk klaar is in 2020, is nog niet zeker.
De Arena moet zien te voorkomen dat het een ‘showroom’ wordt van nieuwe producten die alle betrokken partners – van Philips Lighting tot Huawei en KPN – op de markt willen brengen, zegt Jan Wester. Hij begeleidt de innovatieprojecten in het stadion namens onderzoeksorganisatie TNO. Een serieuze proeftuin die baanbrekende innovaties oplevert, vraag om bedrijven die geld stoppen in onderzoek en de ontwikkeling van nieuwe diensten en producten. En dat gebeurt momenteel nog niet. “Geen enkel bedrijf heeft tot nu toe substantieel R&D-budget toegezegd. Dat valt mij tegen”, zegt hij in het FD.