Bij de hogescholen van Saxion in Enschede en Deventer verrijzen zogenaamde Health & Wellbeing Labs. In die labs kunnen fysiotherapie- en verpleegkundestudenten experimenteren met de de toekomstige gezondheidszorg. Een van de doelstellingen van de nieuwe laboratoria is het testen van innovaties in de zorg. De labs zijn overigens nog in opbouw.
Remko Soer is associate lector van de Academie Gezondheidszorg. Hij benadrukt dat het belangrijk is dat er meer proeven nodig zijn om te weten of innovaties in de zorg wel zo effectief zijn als wordt gezegd. “Er komen steeds meer nieuwe technieken beschikbaar voor bijvoorbeeld podo- en fysiotherapeuten. Zoals een soort muis, die je over je rug kunt bewegen waarna zou blijken of de stand van je ruggenwervels in orde is. Zoiets wordt dan voor duizenden euro’s te koop aangeboden. Maar de werking daarvan is vaak helemaal niet bewezen”, vertelt Soer in Sax, het studentenmagazine van de hogeschool. Met de Health & Wellbeing Labs zijn er mogelijkheden die tests uit te voeren.
Testen met domotica
De labs in Deventer en Enschede testen ook verschillende werkingen van domotica die in de zorg kunnen worden toegepast. Zo is er een levensechte pop die geprogrammeerd kan worden om allerlei ziekteverschijnselen te vertonen. Een huiskamer is ingericht, aangezien thuishulp in de zorg steeds vaker voor zal komen in de toekomst. “In huis wordt steeds meer domotica ingezet voor zorgdoeleinden”, vertelt Marjan Keune. Ze is teamleider bij de afdeling Gezondheid & Technologie van de opleiding Verpleegkunde. “Ook daarmee willen we hier binnen Saxion oefenen en testen. Denk bijvoorbeeld aan matjes die een signaal afgeven zodra een hulpbehoevende oudere ’s nachts uit zijn bed stapt. Maar we oefenen in de woonkamers ook gewoon gesprekken, die studenten straks in zo’n setting met cliënten zullen voeren.”
Keune is blij met de aanstaande komst van de Health & Wellbeing Labs, al zegt de teamleider dat er nog veel moet gebeuren om een echt succes te maken van het initiatief. “We willen graag veel meer samenwerken met producenten van dergelijke technische innovaties.” Ook het beheer van de labs wordt nog een hele klus volgens haar. Soer zegt dat de labs niet snel genoeg klaar kunnen zijn, gezien het ontstellende tempo van de innovaties. “Gezien de focus van Saxion op Living Technology was het hoog tijd om deze labs te realiseren. Technologische ontwikkelingen in de zorg gaan razend hard.”