Het duurde even, maar dan heb je ook wat. Na vijftien jaar gevuld met schandalen, budgetoverschrijdingen en maatschappelijke kritiek is het Elbphilharmonie, het hypermoderne concertgebouw van Hamburg, eindelijk open. En het is zowel qua architectuur als toegepaste elektrotechnische apparatuur een fraai hoogstandje.
Het gebouw is deze maand, zeven jaar later dan gepland, officieel geopend en de bouwkosten zijn meer dan tien keer zo hoog uitgevallen. Ole von Beust, de toenmalige burgemeester in 2005, verkondigde nog vol trots dat het gebouw de stad hooguit € 77 miljoen zou kosten. De uiteindelijke rekening bedraagt € 789 miljoen aan publiek geld. Wil je de bijdragen uit donaties meetellen? Dan komt de totale rekening van de Elbphilharmonie op een duizelingwekkende € 866 miljoen. Ter referentie: de bouw van het gigantische standskantoor in Utrecht kostte € 110 miljoen.
De Elbphilharmonie, gelegen in het nieuwe stadsdeel HafenCity, is 110 meter hoog en biedt vanuit het ‘plaza’ een panoramisch uitzicht over de hele stad. De kolos aan de Elbe bestaat uit een voormalig pakhuis met daarbovenop een glazen nieuwbouw. In het complex komen naast de vijftig meter hoge grote zaal nog twee concertzalen, een hotel, een restaurant, 45 woningen en het eerdergenoemde ‘plaza’.
We mogen het gebouw volledig terecht een ‘smart building’ noemen. Zo zijn aan de westzijde 45 appartementen met een oppervlakte uiteenlopende van 120 tot 400 vierkante meter al opgezet en verkocht. Deze bieden modern wooncomfort dankzij KNX-besturing. Sterker nog, ál het schakelmateriaal binnen het concertgebouw en de appartementen werkt via KNX. Van schakelaars en indicator LEDs tot stopcontacten en drukknoppen.