Vier spooraannemers krijgen van ProRail ieder vijftig draadloze sensoren om systemen in hun onderhoudsgebied te monitoren via een draadloos communicatienetwerk. Het uitdelen van de sensoren maakt onderdeel uit van de uitbreiding van een proef met ‘Internet of Things’ door ProRail. Vorig jaar startte de spoorbeheerder op het spoor in Utrecht met de pilot, waarbij draadloze IoT-sensoren de werking van wisselverwarming vaststelden.
Prorail heeft vier erkende spooraannemers gevraagd om mee te werken aan de pilot, zo valt te lezen op Spoorpro.nl. Zij krijgen ieder vijftig IoT-sensoren op voorwaarde dat ze de informatie en wat ze leren met Prorail delen, en volgens de spoorinfrastructuurbeheerder van Nederland het liefst ook met elkaar. Door deze samenwerking gaan de aannemers in totaal tweehonderd sensoren inzetten.
Manager Innovatie Chris Verstegen van ProRail: “Internet of Things is een ‘game changer’. Voorheen werd monitoringsapparatuur in het spoor verbonden via een kabel. De nieuwe generatie sensoren zijn klein, draadloos verbonden en werken energiezuinig waardoor een penlight batterij voldoende is. De toegevoegde waarde van het toepassen van deze sensoren is dat er geen buitendienststelling meer nodig is en dat de kosten significant lager kunnen zijn.”
De data van de IoT-sensoren wordt verstuurd via het Internet of Things-communicatienetwerk LoRa van KPN, waarover we eerder al schreven. “Sensoren worden steeds goedkoper, waardoor het steeds aantrekkelijker wordt om deze in te zetten”, aldus Verstegen. “Om een beeld te geven: bij de spoorvernieuwing in Utrecht is maar liefst zeventig ton aan koperen kabels uit de grond gehaald. Het zou mooi zijn als een deel van de kabels langs het spoor overbodig zou kunnen worden door draadloze sensoren.” De sensoren die in de verschillende proeven worden toegepast komen van leveranciers 1M2M, Dual Inventive, Trackware en ThingsConnected.